logo
Kalendarium
Prolog
1-3 września
4-9 września
10-16 września
Po 17 września
Epilog
Armie
Wojsko Polskie
Wehrmacht
Armia Czerwona
Biogramy
Polska
III Rzesza
ZSRR
Pozostałe
Inne
Galeria
Teksty żródłowe
Słowniczek
Prezentacja
Kontakt

Wehrmacht

W 1933 r, w momencie objemowania władzy przez Hitlera niemieckie siły zbrojne, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego ograniczone były do liczącej 100 tysięcy żołnierzy ochotniczej Reichswehry. Udawało się jednak Niemcom obchodzić te ograniczenia - głównie dzięki tejnej współpracy z Rosją Sowiecką. Słabością armii niemieckiej był przede wszystkim brak wyszkolonych rezerwistów.

Odbudowa niemieckiej armii stała się głównym celem Hitlera, który już w marcu 1935 r. wypowiedział klauzule rozbrojeniowe, ogłaszają jednocześnie wprowadzenie powszechnego obowiązku służby wojskowej. Rozbudowa Wehrmachtu napotykała jednak trudności, gdyż kadrowe dotąd jednostki musiały stać się zaczynem nowych formacji. Szybka rozbudowa armii odbijała się na jej walorach bojowych (zwłaszcza jednostek piechoty), była ona jednak na tyle bogato wyposażona w działa, broń maszynową i środki techniczne, że zdolna była do przełamania każdego oporu. Do wzmocnienia Wehrmachtu przyczyniło się także zajęcie Austrii i Czech.

Armia niemiecka przyjęła na wskroś ofensywną doktrynę wojenną, przewidująca wojnę błyskawiczną, "Blitzkrieg", prowadzoną przede wszystkim przez siły pancerne i lotnictwo. Pewne jej elemtny wypróbowano podczas hiszpanskiej wojny domowej, w której uczestniczył niemiecki korpus posiłkowy, tzw. Legion Condor. Jądrem uderzeniowym Wehrmachtu miały stać się dywizje szybkie: pancerne (ok. 300 czołgów) i lekkie (ok. 100 czołgów) i zmotoryzowane.

Ogółem Niemcy skierowali przeciw Polsce 37 dywizji piechoty, 4 dywizje piechoty zmotoryzowanej, 4 dywizje lekkie, 6 dywizji pancernych, dywizję górską, brygadę kawalerii oraz 2 zmotoryzowane pułki piechoty. W sumie było tok ok. 1 850 000 żołnierzy, wyposażonych w ponad 10 000 dział i moździerzy, ok. 2800 czołgów i ponad 2000 samolotów.

W 1939 r. Niemcy posiadali ok. 3500 czołgów. Przeważającą ich część stanowiły maszyny lekkie: modele PzKpfw I i II (proces zastępowania ich czołgami średnimi i ciężkimi PzKpfw III i IV dopiero się rozpoczynał). Na uzbrojenie wprowadzono również zdobyczny sprzęt czeski (czołg średni PzKpfw 35 (t)).

Jeszcze silniejsze było niemieckie lotnictwo. Dzięki wysiłkom Göringa Luftwaffe liczyło ono 4000 nowoczesnych samolotów, wśród nich: standardowy myśliwiec Messerschmitt Bf 109, bombowce Heinkel He 111 i Dornier Do 17 oraz bombowiec nurkujący Junkers Ju 87 "Stuka".

Wolniej postępował natomiast rozwój Kriegsmarine. Rozpoczęto co prawda budowę wielkich okrętów pancernych i floty podwodnej, jednak w 1939 r. efekty były jeszcze dalekie od zamierzonych.

Organizacja Wehrmachtu we wrześniu 1939 r.

Anna Grazi
Sosnowiec 2007